Na každou nemoc vyrostla bylina


Můžete si vyrobit sami

MŮŽETE SI VYROBIT SAMI - DOMÁCÍ KRÉM, PEELING, PLEŤOVÉ MASKY, DOMÁCÍ MÝDLO, MASTIČKY...

BAMBUCKÝ VÝŽIVNÝ KRÉM

90g bambuckého másla

60g mandlového oleje - mandlový olej koupíte zde

několik kapek rostlinné silice (esenciální olej) - některé koupíte zde

Bambucké máslo ohřejte ve vodní lázni - vložte do menšího hrnce nebo ohnivzdorné misky, kterou vložíte do dalšího většího hrnce s vodou :) Jakmile se máslo rozpustí, zašlehejte do něj olej asi 8 minut, poté můžete přidat silici, zamíchat, na chvíli vložit do mrazničky, a za minutku či dvě znovu mixovat asi 5 minut (můžete přidat další ingredience, např. vitamín E, nebo kapsli sojového lecitinu - zvláčňuje pleť), vše několikrát opakujte, dokud není máslo krásně našlehané a nadýchané. Krém vydrží bez konzervace při běžné pokojové teplotě. Nádobku s krémem uzavřete teprve, až krém vychladne.

 

JEMNÝ OČNÍ KRÉM Z BAMBUCKÉHO MÁSLA

20g bambuckého másla

10 g mandlového oleje

kapsle vitamínu E nebo sójového lecitinu

Bambucké máslo ohřejte ve vodní lázni - vložte do menšího hrnce nebo ohnivzdorné misky, kterou vložíte do dalšího většího hrnce s vodou :) Jakmile se máslo rozpustí, zašlehejte do něj olej asi 8 minut, poté můžete přidat silici, zamíchat, na chvíli vložit do mrazničky, a za minutku či dvě znovu mixovat asi 5 minut (můžete přidat další ingredience, např. vitamín E, nebo kapsli sojového lecitinu - zvláčňuje pleť), vše několikrát opakujte, dokud není máslo krásně našlehané a nadýchané. Krém vydrží bez konzervace při běžné pokojové teplotě. Nádobku s krémem uzavřete teprve, až krém vychladne.

 

PEELING Z BAMBUCKÉHO MÁSLA A KÁVOVÝCH ZRN NEBO KAKAOVÝCH SLUPEK

60g bambuckého másla

esenciální olej (rostlinná silice)  0,5-1ml

1 lžíce nahrubo namleté kávy nebo 1 lžíce kakaových slupek

Bambucké máslo ohřejte ve vodní lázni - vložte do menšího hrnce nebo ohnivzdorné misky, kterou vložíte do dalšího většího hrnce s vodou :) Jakmile se máslo rozpustí, zašlehejte do něj olej asi 8 minut, poté můžete přidat silici, zamíchat, na chvíli vložit do mrazničky, a za minutku či dvě znovu mixovat asi 5 minut (můžete přidat další ingredience, např. vitamín E, nebo kapsli sojového lecitinu - zvláčňuje pleť), vše několikrát opakujte, dokud není máslo krásně našlehané a nadýchané. Slupky nebo kávu přidejte až na závěr. Krém vydrží bez konzervace při běžné pokojové teplotě. Nádobku s krémem uzavřete teprve, až krém vychladne.

 

PLEŤOVÁ MASKA PROTI AKNÉ

1 polévková lžíce jedlé sody
1 – 2 polévkové lžíce vody nebo minerálky

Vše smíchejte, vody přidejte tak akorát, aby byly konzistence masky hustá a dobře držela a nestékala. Naneste na očištěnou pleť a nechte působit asi 20 minut. Smyjte jemnými krouživými pohyby čistou vodou. Můžete opakovat několikrát týdně.

 

JOGURTOVÁ MASKA NA AKNÉ, PROBLEMATICKOU PLEŤ  I K HYDRATACI

Naneste na pleť přírodní bílý jogurt (bez dalších přísad) a nechte působit několik minut. Poté si obličej opláchněte čistou vodou. 

Můžete používat i denně...

 

CITRÓNOVÝ PEELING S TŘTINOVÝM CUKREM PROTI UCPANÝM PÓRŮM A AKNÉ

čerstvá citrónová šťáva

1-2 lžíce třtinového cukru

Smíchejte obě ingredience a jemnými pohyby vmasírujte do pokožky. Pozor na oči, citrón v očích pálí :)

Pozor - někteří lidé mohou mít na citrón alergii...

TŘTINOVÝ CUKR KOUPÍTE ZDE

 

MEDOVO-SKOŘICOVÁ MASKA NA PROBLEMATICKOU PLEŤ

Med se užívá pro své antioxidační účinky, chrání pleť před podrážděním a infekcemi. Citrón se používá pro své bělící účinky, zároveň čistí póry. Skořice pomáhá zklidňovat podrážděnou pokožku.

2 lžíce medu

1 lžička skořice

citrónová šťáva

Smíchejte uvedené ingredience, med můžete případně rozehřát ve vodní lázni. Naneste směs na vyčištěnou pleť, vyhněte se očnímu okolí a nechte působit asi 20 minut. Nakonec opláchněte vlažnou vodou. Masku používejte 2-3x týdně. Masku lze uchovat až týden v lednici.

 

DOMÁCÍ RECEPT NA CUKROVOU DEPILAČNÍ PASTU:

500g cukru, 10 lžic vody, 10 lžic citronové šťávy, vše se vaří jako například pampeliškový med (do zhoustnutí a rozpuštění cukru), poté se za horka nalije do připravené nádoby (pozor, velmi horké, nejlépe malý smaltový hrnec) a pak se pasta podle potřeby odebírá a přihřívá (ve vodní lázni). Využijte při depilaci fáze měsíce - když měsíc ubývá, je dobré se zbavovat toho, co nechcete :) (chloupky, nadváha, zlozvyky...) Když měsíc přibývá (dorůstá) - tělo lépe přijímá, chloupky více drží, je dobré přijmout nové zvyky, nabrat váhu apod. Při úplňku se nedoporučuje ani depilace, ani operace... Nejlepší depilace, je když je měsíc ve fázi novu (Měsíc je k Zemi přivrácen neosvětlenou stranou)

 

LEVANDULOVÝ CUKR

500 g cukru

snítky levandule

Uzavřít do skleněné lahve a nechat asi 7-14 dní ovonět, občas protřepat, snítky pak můžete vyndat

Květy sbírejte za krásného počasí kolem poledne, nejlépe 3.slunečný den, ne po dešti

Někdo vyrábí levandulový cukr i tak, že smíchá kvítky s cukrem nebo je rozmixuje robotem. Používá se na 500g cca 6 lžic čerstvé levandule nebo 4 lžíce sušené. V uzavřených nádobách v temnu a suchu vydrží cukr asi rok. Můžete použít také citrónovou nebo pomerančovou kůru, případně jiné bylinky :)

 

TŘEZALKOVÝ OLEJ

do zavařovací sklenice dáte asi do 1/3 květy třezalky tečkované

dolít olivovým olejem

na 3-6 týdnů nechat louhovat na světlém místě, občas protřepat, pak přefiltrovat do tmavé lahve

 

OLEJOVÁ BYLINKOVÁ KOUPEL

Do uzavíratelné sklenice dejte:

80g heřmánku, levandule, rozmarýnu, šalvěje a tymiánu

přidejte 1/4 l panenského olivového oleje tak, aby bylinky byly ponořené, případně přilijte ještě olej

nechte na 4 týdny louhovat na světlém místě, ne na slunci

poté sceďte, nalijte do tmavé sklenice

Na 1 koupel použijte asi 1 lžíci bylinkového oleje

 

KRÁSNĚ BAREVNÝ KVĚTINOVÝ ČAJ

sléz maurský

měsíček zahradní nebo lékařský

heřmánek pravý

řebříček květy

lichořeřišnice

plátky růže

Na 1 šálek se užívá 1 lžíce směsi, louhovat asi 5 minut

 

MĚSÍČKOVÁ MASTIČKA I.

150 ml olivového oleje

hrst měsíčku zahradního nebo lékařského

povařit na mírném ohni asi 30 minut

Scedit, přidat 20g rozehřátého včelího vosku, promíchat a nalít do kelímků...

MĚSÍČKOVÁ MASTIČKA II.

Domácí bylinkovou mastičku si můžete úplně stejnou vyrobit také vy sami podle tradiční receptury:

Dvě vrchovaté dvouhrstě bylinek (květy, stonky, listy, kořeny - dle konkrétní masti) nadrobno posekejte. V hrnci rozehřejte 500g sádla, až bude vřelé. Nasypte bylinky, nechte vzkypět, zamíchejte a odstavte. Nechte stát do druhého dne. Druhý den směs opatrně přihřejte, aby se odspodu nepřipálila, přefiltrujte přes lněné plátno a slijte do připravené skleničky. Uchovejte v chladu a temnu.
Můžete použít samozřejmě i jiný masťový základ.

 

DOMÁCÍ PEELING  

Do vhodného tělového oleje (slunečnicový, olivový, hořčičný, mandlový, meruňkový, okurkový...) přidejte mořskou sůl nebo rozdrcená kávová zrna. Pro pleť použijte jemnější sůl, pro tělo hrubší. Můžete přidat i některý z esenciálních olejů nebo si oleje různě namíchat.

 

DOMÁCÍ BYLINKOVÉ MÝDLO

ZÁKLADNÍ NÁVODY NA VÝROBU DOMÁCÍHO MÝDLA:

1 kg vepřového sádla
130 g hydroxidu sodného
380 ml destilované vody
ostatní přísady dle vašeho uvážení (bylinky nakládejte den předem na noc do oleje nebo ostatních tuků)

nebo

450g slunečnicového oleje
310g kokosového oleje
190g palmového oleje
50g ricinového oleje
125g hydroxidu sodného
380 ml destilované vody

ostatní přísady dle vašeho uvážení (bylinky nakládejte den předem na noc do oleje nebo ostatních tuků)

POSTUP:

1. Den předem si připravte všechny tuky - rozpusťte je, smíchejte a přidejte do nich požadované ingredience (bylinky) - dojde tak k přirozenému zabarvení a nemusíte mýdlo barvit umělými barvami nebo přidávat umělá aromata.

2. Do zavařovací sklenice nebo hrnce nejdříve nalijte přesně odměřené množství destilované vody a do ní vsypte hydroxid sodný. Míchejte do úplného rozpuštění kovovým náčiním (ne vařečkou). Pozor, Hydroxid sodný je silná žíravina!!! Dodržujte přísná bezpečnostní opatření a chraňte oči nejlépe brýlemi a pokožku (rukavicemi) před zasažením!!! Během rozpouštění hydroxidu vzniká velké teplo!!!

3. Roztok hydroxidu nechtě zchladit na cca 27ºC – 43ºC. Já jsem ho dala zchladnout na balkon. Neměla jsem teploměr, takže teplotu jsem odhadovala (o trochu chladnější než ruka). Při kombinaci s živočišnými tuky nechte roztok hydroxidu ztuhnout spíše k vyšší teplotě, při práci s rostlinnými oleji naopak k nižší teplotní hranici. 

4. Připravte si vhodné formičky nebo formu, pro snadnější manipulaci s hotovým mýdlem můžete formu vyložit potravinářskou fólií, ale trochu se pak mýdlo krabatí. Jsou vhodné teflonové nebo silikonové formy. Za stálého míchání přilijte vychlazený vhydroxid do rozpuštěných olejů a tuků, stále míchejte, ale už nepřivádějte k varu ani neohřívejte. Míchání by mělo trvat asi 30-40 minut, pokud použijete ruční šlehač (ponorný mixér), zkrátíte dobu míchání asi tak na 10 minut. Je naprosto nezbytné, aby došlo k tzv. zmýdelňování - poznáte to podle toho, že budou vyplavávat nahoru bublinky... to je velice důležité pro následné ztuhnutí mýdla.

5. Můžete přidat případně nějaké další ingredience (přírodní barviva, esence). Mýdlo nalijte do formiček a nechte 24 hodin tuhnout, je dobré formu obalit ručníkem, aby bylo mýdlo ještě v teple. Po 24 hodinách mýdlo vyklopte a nechte i nadále sušit (zrát) na vzduchu a obracejte ho. Během vysychání mýdlo a tvrdnutí by mělo ke změně pH asi až na 7.