Na každou nemoc vyrostla bylina


TRADIČNÍ LÉČIVÉ BYLINKY/LÉČIVKY/A JEJICH POUŽITÍ

BYLINKY A JEJICH POUŽITÍ DLE TRADIČNÍHO LIDOVÉHO LÉČITELSTVÍ

 

ANÝZ VONNÝ

Vhodný při bolestech v krku či ztrátě hlasu, dále bolest v krku, bolest hrtanu, zánět hrtanu, laryngitida, bolest na průduškách, zánět průdušek, zápal plic, zánět dýchacích cest, astma, dýchací potíže, kožní nemoci, vyrážka, akné, ekzém, nadýmání, bolest břicha, bolest břicha při menstruaci, zažívání, trávení, plynatost, pro miminka na bolest bříška, proti nadýmání ...  

 

BŘÍZA BĚLOKORÁ

Používá se jako močopudný prostředek při zánětech močových cest, dále při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů...

BOROVICE LESNÍ

Používá se k posílení organismu a dále při revmatismu, velmi příjemné a povzbuzující jsou koupele z čerstvého jehličí. Další užití je: revma, roztroušená skleróza, bolesti zad, klouby, bolesti kloubů, astma, chřipka, dýchací potíže, ledvinové potíže, prokrvuje, kožní vyrážky, dna

 

BORŮVKA ČERNÁ

Listy borůvky jsou velmi vhodné jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny cukru při cukrovce. Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmu. Zlepšují také ostrost vidění.

ČERNÝ BEZ

Květy se používají jako podpůrný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen.

ČERNÝ BEZ PLOD

Plody působí močopudně, vyvolávají pocení a používají se jako utišující prostředek proti migréně, při bolestech svalstva a kloubů při nachlazení.

ČESNEK MEDVĚDÍ

Pročišťuje zažívací ústrojí, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, má silné dezinfekční účinky.

DAMIÁNA OBECNÁ

Damiana je označována jako posvátná rostlina Aztéků. V Mexiku se údajně damiána používá jako tradiční ženské přírodní afrodisiakum. Čaj z damiány pijí údajně indiánské ženy hodinu či dvě před pohlavním aktem kvůli lepšímu prožitku. Při kombinaci s jinanem dvoulaločným (ginko biloba) silně posiluje mozkovou činnost (při dynamogenii) a úspěchy byly zaznamenány v této kombinaci i při léčbě Parkinsonovo nemoci. Damiána má velice příjemnou vůni i chuť podobnou citrusovým plodům, někomu připomíná heřmánek. Je léčivkou pro ženy, na hormonální nerovnováhu apod.

DOBROMYSL OBECNÁ

Podporuje chuť k jídlu, vhodná při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu. Zevně se používá na přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení tkání. Vhodná do polštářků pro klidný spánek. 

 

DUBOVÁ KŮRA

Sbírá se z mladých stromů na jaře z větví maximálně 10 cm silných a maximálně 20 let starých, tradičně se užívá na hemeroidy, hemoroidy, kožní záněty, ekzém, atopický ekzém, mokvavý ekzém, lupénka, vyrážka, vrásky, pocení nohou a rukou, zanícená kůže, oděrky, ranky, protizánětlivé účinky, dezinfekční účinky, svíravé účinky, křečové žíly, metličky, omrzliny, popáleniny, spáleniny, popáleniny od slunce

 

FENYKL OBECNÝ

Velice známý prostředek hlavně pro děti proti nadýmání a bolestech bříška. Podporuje činnost střev. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka. 

GINKGO BILOBA

V čínské tradiční medicíně se GINGKO používá přes 5000 let především k léčení astmatických potíží, problémů se zažíváním, proti kašli, na omrzliny a také proti stařecké senilitě.

HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ

Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Některé osoby mohou být na heřmánek alergické. Teplé heřmánkové obklady se používají také při otocích, akné, při urychlení hojení. Vhodný pro děti. Vhodný do polštářků při potížích s lícním nervem. Dále podrážděná a problematická pokožka při akné, ochrana dětské pokožky před opruzením, ekzém, kožní vyrážky, pokožka spálená sluncem, pokožka ošlehaná větrem, popáleniny, odřeniny, zhnisané rány, pohmožděniny, spáleniny, podrážděná pokožka, hojení ran, zmírnění jakéhokoli zánětu, špatně se hojící rány, hemoroidy, hemeroidy, brání tvoření jizev, vynikající zklidňující a regenerační účinky na podrážděnou pokožku, po nadměrném slunění

CHMEL ŠIŠTICE

Horčiny a silice obsažené v chmelu povzbuzují chuť k jídlu, působí mírně diureticky (močopudně), užívá se při křečích svalů, potížích se žaludkem, menstruačních potížích, uklidňuje nepříjemné stavy při nervové podrážděnosti a pomáhá proti nespavosti. Mladé chmelové výhonky obsahují hodně vitamínů skupiny B i minerálních látek. Chmel obsahuje bioaktivní látky - xanthohumol a humulon, které zpomalují řídnutí kostí (ke kterému dochází odplavováním vápníku). Podle některých výzkumů má xanthohumol dokonce silné protirakovinné účinky. Mírní menstruační potíže a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chmelové silice mají uklidňující a antibiotický účinek.

 

CHRPA POLNÍ

Velice známý prostředek pro léčbu zánětlivých očních chorob.

JASMÍN

Jasmín příjemně voní a povzbuzuje smysly, zlepšuje náladu. Dá se také využít při bolestech žaludku, menstruačních obtížích a kožních problémech.

JITROCEL KOPINATÝ

Obsahuje látky, které uvolňují hleny a upravují stolici. Také se užívá při ženských obtížích a silné menstruaci. Při poranění a drobnějších otevřených ranách se přikládá čerstvý jemně rozemnutý list, můžete ho upevnit náplastí (rána se zatáhne), přikládá se též čerstvý na bércové vředy, které se také mohou zatáhnout, i když jsou staré, pomáhá i při bodnutí hmyzem a zmenšuje otoky. Jitrocel je vhodný na Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně

KAŠTAN - JÍROVEC MAĎAL

Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí i odstraňuje otoky, ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Využívá se také při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil nebo při zánětu žil. křečové žíly... Používají se květy a plody. Pokud užíváte kaštanovou mast, natírejte ji vždy zdola nahoru směrem k srdci., dále  záněty žil, omezená pohyblivost kloubů včetně revmatismu (Klouby masírujte jemnými pohyby několik minut, pravidelně nejlépe ráno a večer) - pružnost a pevnost cév, prokrvení, brnění nohou, studené končetiny, bolesti, křeče, trombóza, kornatění, bolestivá artróza, borelióza (zmírňuje bolesti kloubů),  opruzeniny, zanícená a podrážděná pokožka v oblasti konečníku, zevní hemeroidy, drobné popáleniny, otoky

KONOPÍ

bolesti svalů, bolesti kloubů, namožené šlachy, zánět šlach, rehabilitace, poúrazová péče, hojení ran, vyrážky, ekzém, akné, napětí, záněty, otoky, kosmetické vady... všestranné využití. Konopí je známo svými hojivými účinky na mnoho potíží, využívá se hojně při ekzémech, vyrážkách, bolestech kloubů, svalů apod. Při užívání konopné masti můžete dosáhnout velice dobrých výsledků, pokud si na postižené místo natřete konopnou mastičku ve slabší vrstvě, přiložíte igelitovou fólii, a navrch dáte ještě vrstvu látky, například ručník, bavlněnou plenu, vše upevníte a necháte působit přes noc. Z konopných semínek, která jsou běžně k dostání ve zdravé výživě, se vyrábí například velice výživné konopné mléko.

KONTRYHEL OBECNÝ

Používá se především při nejrůznějších potížích s ženskými orgány, po porodu na stažení dělohy, pro posílení svalů při svalové artrofii, dále jako svíravý prostředek proti krvácení, průjmech, má močopudné a uklidňující účinky. Uplatňuje se při bolestivé menstruaci a v klimaktériu.

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA

Užívá se pro zmírnění děložního krvácení, při silné menstruaci, také při ledvinovém písku a nemocech močových cest. Zevně ve formě obkladů při poraněních a pohmožděninách. Nesmí se používat v těhotenství a při kojení. Velice chutná slepicím :)

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

Kopřiva se používá při jarních čistících kúrách pro zlepšení látkové výměny a pročištění organismu. Celkově posiluje organismus a působí diureticky. Zevně se listy i nať používají na ekzémy a špatně se hojící rány, ale také jako vlasové tonikum. Pije se při akné a vyrážkách. akné, ekzém, vyrážka, atopický ekzém, šupinky ve vlasech, seberoický ekzém, bolesti kloubů, revma, revmatismus, roztroušená skleróza, křečové žíly, bércové vředy, lupénka, psoriáza, bolesti kloubů při borelióze, hemeroidy, bolesti zad, dna

 

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

Listy se dají přikládat při zlomeninách i zánětech. Dále se dá využít při žaludečních vředech, a také při chronických zápalech dýchacích cest a při silném zahlenění. Masti, koupele, obklady z kostivalu napomáhají při zlomeninách, krevních podlitinách, křečových žilách a při zánětech kloubů a kostí. otevřené rány, bércové vředy, křečové žíly, zlomeniny (napomáhá srůstání kostí),  záněty kloubů, výron kotníku, výrony, vymknutí kloubů, pohmožděniny, popáleniny, opařeniny, povrchové hojení ran, otoky, artritida, revmatismus, zjemňuje pokožku, vředy, krvácení, záněty, kýla, k masáži namáhaných svalů a šlach, pro sportovce. Ve středověku vyráběli ze sušeného drceného kořene jakýsi obklad, který na zlomenině ztuhnul, a působil jako dnešní sádra. K výrobě mastí se užívá hlavně kořen, listy se užívají výjimečně, spíše se přidávají do koupelí proti revmatismu a bolestem.

 

KOTVIČNÍK ZEMNÍ

Kotvičník se s oblibou užívá ve středním věku, kdy dochází k úbytku hormonů testosteronů a estrogenů, a tím dochází k ochabnutí sexuální touhy, ke ztrátě potence, vitality, objevuje se nadváha, podrážděnost, mrzutost. Další účinky kotvičníku jsou nejen na oblast pánve, ale také při léčbě jaterních, kardiovaskulárních i ledvinových chorob. Účinné látky výrazným způsobem zvyšují sexuální apetit (libido), užívá se jako přírodní viagra.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění. Působí proti hlístům. Známé jsou valeriánské kapky, které se vyrábějí z výtažku z kozlíku a mají uklidňující účinek při srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti. Tiší bolesti a uvolňují křeče. Malé dávky povzbuzují aktivitu a zvyšují koncentraci, ale větší dávky uklidňují a tlumí.

KRUŠINA OBECNÁ

Krušina se užívá především při zácpě, posiluje tvorbu žluče a její vylučování do střev, při hubnutí. Další využití je celulitida - hrubá a pomerančová kůže, redukce tuků, jizvy, pajizévky, strie, praskliny, prevence strií v těhotenství, růže, skvrny na pokožce, suchá a zanícená pokožka, antiseptické účinky, zjemnění a vyhlazení pokožky, lipom, lipomy, podkožní bulka, tuková bulka, tukový nádor, růže, popraskaná kůže při náhlém zhubnutí nebo přibrání na váze, tukové převisy

 

LAPACHO

Bylinný čaj lapacho pochází z Jižní Ameriky a říká se mu "posvátný zázračný nápoj Inků". Připravuje se z červené vnitřní kůry stromu Lapacho Colorado nebo Lapacho Morado. Stromy lapacho v oblasti And dosahují stáří až 700 let. Čaj z této kůry má příjemnou "vanilkovou" chuť. Lapacho pomáhá při léčbě zánětů a má antibiotické účinky. Jihoameričtí indiáni užívají lapacho na vnější i vnitřní záněty. Lapacho se dá použít jak ve formě čajů, tak na obklady a koupele. Lapacho působí nejen proti virům, ale také proti baktériím a plísním!

LÍPA SRDČITÁ, LÍPA VELKOLISTÁ

Velice vhodná při nachlazení, chřipce, zápalech cest dýchacích a horečce. Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Výborný je lipový med.

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

Při nervovém vyčerpání a nespavosti, na ženské potíže. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, ale hlavně do kosmetických koupelí a jiných přípravků. Velice často se dává do polštářů pro klidný spánek, v sáčcích zavěšených ve skříních odhání moly. na spánky při nespavosti a závratích, na spánky při nervozitě, úzkosti, depresích, zlepšení prokrvení, bolesti hlavy, migrény, povrchové infekce, svalové bolesti, únava svalů, obnova buněk a regenerace pokožky, při bodnutí hmyzem, na malé spáleniny, velmi vhodná pro děti (není toxická!),  nadýmání, kolika, bolení bříška u dětí, ostré bolesti, špatně se hojící ranky, bolesti břicha při menstruaci, bolesti zad, beder a páteře, popálení kopřivami, povrchově při infekcích krku, boláky na kůži, povrchové záněty, revmatické bolesti, regenerace pleti při akné, mokvavý ekzém, mírně stahuje póry, chladivý efekt, prokrvuje pleť,molusky,moluska, vyrážky, dna, plíseň na nohou, plíseň mezi prsty, kožní plíseň, nehojící se rány. Levandule se přidává do solných koupelí, bylinkových polštářků, mýdel apod.

 

MAJORÁNKA

Majoránka je velice oblíbené koření. Čaj podporuje vylučování žluče, trávicích šťáv a uklidňuje nervy. Je mírně diuretická. Velmi vhodná při silných menstruačních bolestech.

MALINÍK OBECNÝ

Upravuje metabolismus a používá se hlavně jako ženská bylina při nejrůznějších ženských potížích. Užívá se ke konci těhotenství pro zlepšení děložních stahů. Přidává se i do kojících směsí.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

Používá se hlavně při dýchacích potížích, bronchitidě, kašli, dále také při zánětech v ústech, ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv. Zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách. Velice vhodná bylina do polštářků. Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně

 

MÁTA PEPRNÁ

Povzbuzuje vylučování žluče, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče zažívacího traktu. Používá se při nachlazeních a pro dochucení různých čajových směsí. V létě si snadno vyrobíte velmi osvěžující nápoj, když do vody přidáte čerstvé pomačkané mátové lísty spolu s nakrájenými kolečky citrónu.

MATÉ

Patří mezi jeden z nejoblíbenějších teplých nápojů, které mají povzbuzující účinky. Obsahuje kofein, který v kombinaci s ostatním látkami povzbuzuje výrazněji než při konzumaci kávy nebo čaje. Zvyšuje a posiluje imunitu. V období rekonvalescence urychluje dobu léčby pomáhá při detoxikaci organizmu, vyplavuje škodliviny z těla, uklidňuje nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, upravuje chuť k jídlu, pomáhá při zácpě, léčí nespavost, má pozitivní vliv na činnost mozku, přičemž nezatěžuje srdce, zlepšuje paměť, doplňuje energii, způsobuje vyšší aktivitu, napomáhá odbourávat tukové vrstvy v těle, působí močopudně, upravuje hladinu cukru v krvi, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti alergickým reakcím, při senné rýmě Příprava: 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 1/4 l vroucí vody, ponecháme 3 - 5 minut, poté scedíme - pro využití účinných látek se doporučuje: až 2 lžičky čaje, ponechat 5 - 10 minut. 

MALINÍK

Malinové listí se tradičně užívá především na úpravu metabolismu. Přidává se také do mastí na: hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, vyrážky. Malinové listí samotné se přidává se především do bylinkových čajů pro děti, těhotné a kojící ženy. Při procházce lesem si můžete připravit chutný čaj, když si nasbíráte malinové, borůvkové, ostružinové, jahodové listí a čerstvé výhonky smrku nebo borovicového jehličí.

 

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Příznivě působí při nadýmání, nervových problémech, migrénách, bolestivé menstruaci, při lehčích formách nespavosti a chronických zánětech žlučníku. Přidává se do směsí na zklidnění, do dětských čajů i pro dochucení některých pokrmů. Čerstvé meduňkové listy mají svěží citrónovou vůni.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve i při léčbě rakovin. Oblíbená je měsíčková mast, která má hojivé účinky. Měsíčková mast se používá při srážení teploty. Řezné a bolavé otevřené rány, bércové vředy, popáleniny, popraskaná, rozpukaná kůže a rty, proleženiny, křečové žíly, povrchová zranění, zánět žil, vředy, píštěl, hemeroidy, omrzliny, prsní a zhoubné vředy, pro zlepšení prokrvování, zhojení po amputaci prsu, hojení po operacích a amputacích, ranky a infekce v oblasti genitálií, regenerace jizev, antiseptický účinek, záněty bradavek, popraskané bradavky při kojení (bylina není toxická pro kojence!),  zmírnění zánětů, kožní potíže, akné, problematická pleť, drsná a poškozená pleť, snížení horečky (natírá se na chodidla),  atopický ekzém (vysoký účinek v kombinaci s léčivým čajem), ekzém, pohmožděniny, vyrážky, opaření, bodnutí, popálení, pokousání hmyzem, unavené nohy, spálení sluncem, ztvrdlá kůže na patách. O měsíčku je známé, že "předpovídá" počasí. Pokud je ještě po 7.hodině ranní květ měsíčku zavřený, bude pršet...

 

OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ

Má svíravé a protizánětlivé účinky, zastavuje krvácení. Zevně se používá koupel při různých kožních chorobách a proti pocení nohou, dále při výskytu vší i pro zlepšení struktury vlasů.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Vhodný na podporu vylučování, látkovou výměnu a tvorbu žluče. Hojně se využívá při léčbě jaterních nemocí.

Podrobnější informace najdete zde: OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ

Proti průjmu, při střevním kataru, žaludečních potížích, vylepšuje chuť čajových směsí. Má významné močopudné účinky.

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ

Pampeliška se užívá na povzbuzení činnosti trávicích orgánů a sekreci trávicích šťáv. Má močopudné účinky. Posiluje a pročišťuje organismus. Čerstvé pampeliškové listy se pro své léčivé účinky jedí nebo přidávají do jarních salátů. Výborný je pampeliškový med.

PUŠKVOREC OBECNÝ

Puškvorec má zvláštní typicky aromatickou chuť. V tradičním léčitelství se puškvorec užívá na nejrůznější zdravotní potíže ve formě čajů, koupelí nebo na omývání. Puškvorec se užívá v některých zemích k dochucení pokrmů a kompotů již od středověku. Dle Marie Treben velice příznivě působí na plíce a další vnitřní orgány i při vážnějších těžkých onemocněních, jako jsou rakoviny.

PODBĚL LÉKAŘSKÝ

Používá se při onemocnění dýchacích cest, astmatu a kašli, dále např. na nemoci průdušek.

PŘESLIČKA ROLNÍ

Působí močopudně, má velké desinfekční účinky. Přesličku lze doporučit i při léčbě plicních chorob. Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách či vředech.

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

Rakytník podporuje imunitu, zvyšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje odolnost proti stresu. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C. Hojí sliznici, rozpouští hleny a reguluje krevní oběh. Užívá se jako přírodní antidepresivum.

ROOIBOS

Rooibos obsahuje mnoho cenných látek, jako je vysoké množství vitamínu C, železo, fluor, draslík. Díky tomu posiluje imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu a tiší bolesti hlavy, povzbuzuje produkci hormonů, snižuje krevní tlak. Může pomoci i při zácpě, bolestech břicha či žaludečních potížích. Čaj rooibos narozdíl od klasického černého čaje neobsahuje kofein.

ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ

Zlepšuje trrávení, působí močopudně a zvyšuje krevní tlak. Používá se v kuchyni jako chuťově zajímavé koření. revmatické potíže, pohybový aparát a opěrná soustava, bolesti kloubů, bolesti páteře a beder, únava svalů, podporuje oběhový systém a zároveň tiší nervy, bolesti hlavy, bolesti svalů, dýchací problémy, průdušky (natírá se na hrudník),  snížení horečky (natírá se na chodidla), karpální tunely, lupavý palec... Rozmarýna má nádhernou vůni, přidává se také do bylinkových polštářku. Je silně antiseptická.

ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ

Pro snížení hladiny cholesterolu v krvi, rozrazil působí příznivě na záněty močových cest a potížích s ledvinama. Pomáhá při bronchitidě a astmatu.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ

Šípkový čaj se užívá především pro vysoký obsah vitamínu C. Je vhodný při nachlazení nebo jako močopudný prostředek. Slouží k dochucování různých ovocných čajových směsí.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

Skvělá léčivka hlavně pro děti, která trápí ekzém a pro všechny, kteří mají potíže s játry. Řepík působí protizánětlivě a hojivě, používá se do koupelí při různých ekzémech, vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Může se kloktat při zánětech horních cest dýchacích a bolestech v krku. Má dobrý vliv na stav především dětské pokožky. Koupel v řepíku obvykle pokožku vysuší, proto je vhodné po koupeli v řepíku promazat kůži ještě vhodnou mastí. Vysušení pokožky uvítají osoby s mokvavým ekzémem. Užívá se tradičně na ekzém, atopický ekzém, kožní vyrážky, kožní vyrážka, akné, pupínky, rány, boláky, vředy, artritida, revmatismus, bércové vředy, křečové žíly, plíseň nohou, rukou, nehtů... Řepík může růst úplně běžně bez jakýchkoliv nároků na každé zahrádce.

 

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

Užívá se pro zlepšení trávení, bolestech hlavy, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, podporuje odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení. Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, hemeroidech i jako kloktadlo při zánětech dásní. Významnou roli hraje při léčení ženských potíží. Dále se užívá tradičně na hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, ekzém, vyrážky, doplnění pigmentace, popraskané ruce, prsty, chodidla, kůže, plíseň nehtů, plíseň na rukou, na nohou... Řebříček je především ženská bylinka, říká se, že kdyby si každá žena natrhala na procházce kytičku řebříčku, ušetřila by si mnohé ženské potíže...

 

SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

Používá se při odkašlávání, zvyšuje látkovou výměnu, vhodná při potížích s játry, žlučí a slezinou. Čerstvá se přidává se do jarních salátů. Čistí krev a játra. Při bolestech hlavy - migréně - stačí sníst několik čerstvých kvítků sedmikrásky.

SLÉZ PŘEHLÍŽENÝ

Dříve rostl kolem každého stavení a léčil prý všechno, co bylo třeba u obyvatel stavení vyléčit..., dnes se vyskytuje stále méně. Chrání sliznici a pokožku. Může se užívat vnitřně i zevně, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při vředech na střevrch, zánětech v dutině ústní jako kloktadlo, při bronchitidě. Všchny děti na vesnicích znaly a jedly plody slézu - malé kulaté "chlebíčky".

STEVIE SLADKÁ

Stevie pochází z Brazílie a Paraguaye, domorodí indiáni používali stévii na přislazování pokrmů a také jejich oblíbeného nápoje MATÉ. Je silně antibakteriální a extrémně sladivá. Dokáže plně nahradit cukr. Je vhodná i pro diabetiky, má 300x větší sladivost než sacharóza. Pomáhá snižovat bakterie v ústní dutině, proto prý domorodí indiáni netrpěli paradentózou ani kazivosti zubů. Stevie nemá žádnou kalorickou hodnotu a má nulový glykemický index. Pomáhá zahánět chuť na sladké a je vhodná při redukčních dietách. Stevii můžete využít při doslazování všech bylinkových čajů, zvláště dětem.

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

Používá se při léčbě očních nemocí, na zlepšení zraku, záněty spojivek, slzného vaku apod. Užívá se také v podobě očních obkladů. Působí proti únavě zraku.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Při bolestech v krku, zánětech dutiny ústní a hrtanu. Vnitřně ke zmírnění nočního pocení např. při plicní tuberkulóze, potížích s trávením a při zánětech. Vhodný k léčbě některých ženských nemocí. Nevhodná při kojení, zastavuje tvorbu mléka. Šalvěj se tradičně užívá na mokvavý ekzém, plísně na rukou, plísně na nohou, mezi prsty, plíseň nehtů, akné, poranění, ranky, strupy, bodnutí a pokousání hmyzem, zapařeniny a opruzeniny (včetně tzv."vlka"). Dle lidového léčitelství má dezinfekční, protiplísňové a protizánětlivé účinky... Šalvěj se často kloktá při bolestech krku, vyrábí se z ní tinktura i šalvějové bonbóny. Často se využívá také v kuchyni, například se na ní dělá maso, které potom získá zajímavou chuť.

 

SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ

Diuretikum při zvýšeném zadržování vody v těle, při zánětech močových cest, při kožních vyrážkách a vráskách. Ze svízele se mohou vyrábět masti. Léčitelka Maria Treben považovala svízel za velice léčivou bylinku a doporučovala ji například na tyto potíže: mílie, vrásky, rakovina kůže, rakovina ledvin, skvrny na pokožce, pigmentové skvrny, vyjasnění pokožky, nádory, vředy, rakovina žaludku, střev, močového měchýře, prsu, štítné žlázy a lymfatických uzlin, otevřené rány. Při rakovině hrtanu, krku a jazyka se svízel dle jejích rad kloktá.

 

TŘAPATKA NACHOVÁ

Známé též jako Echinacea - má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, prostaty, je vhodná pro léčení močového ústrojí ale má také dobré účinky při dermatických potížích. Používá se vnitřně ve formě extraktů nebo zevně jako mast nebo nálev. Posiluje imunity a obranyschopnost organismu.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Přírodní antibiotikum a antidepresivum. Užívá se při neurózách, depresích, zuřivosti, proti náladovým výkyvům, při různých nervových poruchách a migréně. Vhodná i ke kloktání a k omývání infikovaných ran. Má hojivý a protizánětlivý účinek. popáleniny, kůže spálená sluncem, špatně se hojící rány, infekce, infekční a hnisavé rány, hemeroidy, plíseň na nehtech, plíseň na kůži, popraskaná kůže, popraskané paty, praskliny, jizvy, strie, vyrážka, ekzém, záněty, zánět, regenerace, hojení. Třezalka je dle tradičního lidového léčitelství přírodní antidepresivum, pomáhá při nočním pomočování u dětí (enuréza), ale také u starších osob. Při pomočování se užívá ve formě koupelí a pije se také třezalkový čaj, často ještě v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je například truskavec. Při užívání třezalky je třeba jisté opatrnosti: pokud užíváte nějaké léky např. na vysoký tlak, nespavost nebo antidepresiva, zkontrolujte příbalový leták, zda se třezalka snáší s daným lékem nebo se poraďte se svým lékařem. Dále se musí osoby se zvýšenou citlivostí vyhýbat při užívání třezalky slunečnímu záření, mohou se totiž vyskytnout alergické reakce na pokožce.

 

TUŽEBNÍK JILMOVÝ

Užívá se při horečkách,  nachlazení, při dně a revmatismu. Také jako diuretický prostředek při nemocech močového měchýře a ledvin.

ZÁZVOR

Má léčivé účinky zejmána při potížích s trávením i nepříjemných pocitech v žaludku, jako je nadýmání a plynatost. Omezuje příznaky nevolnosti a závratí. Vykazuje protizánětlivé účinky, a doporučuje se např. při revmatoidní artritidě. Pomáhá při prvních známkách nachlazení a uvolňuje ucpaný nos. Podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, studené pocení a závratě, při nachlazení pomáhá především díky hřejivému pocitu, který podporuje pocení. Jeho protizánětlivé účinky mohou pomoci utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů

ZLATOBÝL CELÍK

Užívá se při léčbě močových cest a ledvin, jako močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, má příznivý vliv na revmatické potíže a kožní choroby. Dle některých léčitelů má příznivý vliv dokonce na nádory. Obvykle se používá na nehojící se rány, špatně se hojící hnisavé rány, při ztvrdnutí břicha, hnisavé rány, použití v reflexní terapii - zejména na oblast ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní (užívá se zevně). Přidává se do mastí nebo do bylinkových směsí, nejčastěji do ledvinových nebo bylinkových směsí určené na dezinfekci močových cest při zánětech a dalších potížích s močovým měchýřem.

 


Více zde: https://www.byliny-maya.cz/bylinky-a-jejich-pouziti/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: https://www.webnode.cz